Bonsai هنر مینیاتوری کردن درختان
Bonsai هنر مینیاتوری کردن درختان
2 مرداد 1395 ساعت 7:13 | بازديد : 114 | نويسنده : | ( نظرات )
 

بونسای چیست؟بونسای چیست؟”بون” به معنی درخت و”سای” به معنی گلدان كم عمق می باشد. بونسای یا بنسای، یک واژه ژاپنی است كه حدود یك قرن پیش از واژه چینی “پونسای” اقتباس و ساخته شده است. منظور از آن درختی است كه در داخل یك گلدان یا ظرف كوچك كشت شده باشد. در این حالت، درخت نسبت به حالت طبیعی آن، اندازه كوچكتری دارد و به این دلیل در ایران این كار را ” تولید درختان مینیاتور یا كوچك” نیز می نامند.

در حقیقت بونسای، طبیعت دوم به ابعاد فوق العاده كوچك است، كه ذهن آدمی را متوجه سرزمین افسانه ای كوتوله ها می سازد.

فرهنگ چین و خصوصا ژاپن در خلق منظرسازی فضای سبز بر این است که کل طبیعت را یکجا به باغ منتقل کنند، نه مانند غربیها که قسمتی از طبیعت را به عنوان باغ تلقی می کنند.

ژاپنیها طبیعت را دوست دارند و مایلند با طبیعت در تماس بوده و چیزه های زیبایی خلق كنند. چه چیزی بهتر از یك درخت، با قدی كمتر از یك متر، كه از هر لحاظ دیگری كامل است. نگاهی ساده به چند بونسای جذاب، می تواند آرامش و آسایش درونی را به انسان بازگرداند.

بونسای چیست ؟؟

بونسای یکی از هنرهای قدیمی چینی هاست که توسط ژاپنیها به دنیا معرفی شد ولی در حال حاضر چین به خاطر ارزان بودن کارگر و عدم محدودیت ‏مکانی، بزرگترین صادر کننده بونسای در جهان است.در بازار ایران هم تقریبا” اکثر بونسای ها از چین وارد میشوند و مابقی از تایلند،مالزی،هنگ کنگ، تایوان و … که توسط مسافران احتمالا ً بصورت قاچاق وارد میشوند.

اخیراً چند کشور آسیای دور، مثل کره و تایوان وارد ‏تربیت گیاهان بونسایی در گلخانه با قیمت متوسط و ‏پایین شده اند . کشورهای حوزه مدیترانه نظیر اسرائیل ‏و ایتالیا هم فعالیت هایی در این زمینه روی گیاهان ‏زیتون ، پسته و انار دارند اما هیچ کدام به پایه در درجه ‏اول چین و سپس ژاپن نمی رسند.‏درخت در گلدان

اخیرا” در ایران هم پرورش بونسای رواج پیدا کرده است که معمولا گونه شمشاد و بنجامین میباشد.

نکته مهم در پرورش بونسای صبر، صبر و صبر است که در ایران کمتر یافت میشود.راجع به پرورش بون سای هم بزودی مقالاتی در پالم گاردن قرار خواهد گرفت.دوستانی هم که مطالبی دارند خوشحال میشویم که با ما به اشتراک بگذارند.
 پس بونسای  هنر شکل دهی درختان در گلدان است  که با مطالعه رشد درختان،درختی را کوچک میکنند تا طبیعت را بصورت مینیاتوری برای شما به ارمغان بیاورند.اکثر گونه های درختان را میتوان به شکل بنسای در آورد مثل کاج،بلوط ،افرا،چنارو…. برخی از انواع بونسای هم هستند که میوه(انواع مثمر) میدهند مثل انار و زیتون،به و خاس .شکل درخت بونسای طبیعی نیست و حاصل یک تغییر شکل تحمیلی میباشد که معمولا با سیم پیچی و وزنه ایجاد میشود.شما هم با یادگیری روشها، خود میتوانید در منزل اینکار را انجام دهید که سرگرمی خوبی برای شما میباشد.درختچه های مینیاتوری

رشد ان بسیار کند بوده و معمولا سالی ۵ تا ۷ سانت میباشدو معمولا از ۷۰ سانتیمتر تجاوز نمیکنند ولی برخی گونه ها مثل فیکوس بنجامین پافیلی یا فیکوس بنجامینی تا ۱۲۰ سانت هم میرسند که در محصولات ما نیز وجود دارند.

ازگونه های بونسای میتوان به جنسینگ ، فیکوس که به ان بونسای مدل s یا ینسای بنجامینی،فیکوس تایوانی  هم گفته میشود.نارون،پودوکارپوس،لاگستروم میتوان اشاره کرد.

چینی ها و بوداییها  احترام خاصی برای بونسای قائل هستند و بطوری که در مکتب بودا و فنگ شویی نگهداری آن در خانه مفاهیم خاصی دارد. بونسای با روح صاحب خود ارتباط برقرار میکند بطوری که مواردی از ناراحتی زیاد و افسردگی در صاحبان ان بعد از از دست دادن ان مشاهده شده است.در برخی نمایشگاه هایی که شرکت کردم افراد زیادی بودند که از خاطرات بونسای خود و وابستگی زیاد خود به ان میگویند مثلا” خانمی میگفت هرروز برای بن سای خود آواز میخواند و با او درد دل میکند.بعضی ها درخت را مورد نوازش قرار میدهند و جالب است بدانید در صورت بی توجهی به بونسای گیاه  قهر میکند و برگهایش شروع به ریزش میکند.

بونسای چیست؟از دیگر ویژگیهای بونسای عمر طولانی آن است در صورت نگهداری درست از بونسای بیش از ۱۰۰ سال عمر خواهد کرد.حتی بونسای هایی تا ۲۰۰ سال هم گزارش شده اند و میراثی جاودانه برای عزیزانه شما خواهد بود.(البته بعد از ۱۲۰ سال).

کاج سیاه ‏Pinus thunbergii‏ از مهمترین و ‏گرانترین گیاهان بونسایی برای کلکسیونرهای ‏ژاپنی است .‏
ارزش کلکسیون بونسای به وجود افرای قرمز ‏ژاپنی ‏Acer Palmatum‏ است .‏

 

گیاهان ارزان قیمت پسته Pistecia ‎terebinthus‏ می تواند برای مبتدی ها تمرین ‏جالبی باشد.‏
خزانه های ژاپنی فنی ترین خزانه ها از نظر ‏دریافت هرچه بونسای چیست؟بهتر نور خورشید و اکسیژن دهی و ‏تنظیم درجه حرارت هستند.‏

خب دوستان امیدوارم از اولین مقاله اطلاعات لازم رو برده باشید اگه نظر، پیشنهاد یا سوالی داشتین،خوشحال میشم که مطرح کنید.منتظر مقالات بعدی ما باشید.

منابع: ویكی پدیا، مهندس حسین رادنیا، دیجی باغ، گلخانه پالم

قلمه یه روش خیلی خوب و بهتری نسبت به سایر روش ها مثل کاشت بذر و پرورش اون برای بونسای به شمار میاد . در بعضی موارد با کاشت بذر و تربیت گیاه برای بونسای احتمال اون پیش میاد که گیاه خصوصیات ظاهری پایه مادری خودش رو نداشته باشه . ولی استفاده از قلمه همیشه گیاهی رو به وجود میاره که خصوصیات پایه مادری خودش رو داره ...  

قلمه رو میشه از سه طریق به دست آورد :

1) قلمه ریشه 
2) قلمه ساقه
3) قلمه برگ

برای ایجاد یک بونسای خوب بهترین روش استفاده از قلمه ساقه هست .

بعضی از گیاهان که شاخه نرم و علفی دارن رو میشه تو هر زمانی تکثیر کرد . در حالی که در گونه های دیگر در فصول به خصوصی ریشه دهی انجام میشه .
به طور کل بهترین زمان برای کاشت قلمه در حدود فصل رشد گیاه مادری هست که در مناطق گرمسیری ماه های مرداد و شهریور و در مناطق معتدله بهترین زمان کاشت اوایل بهار هست .

نکته : قلمه انتخابی باید کاملا سالن و عاری از هر گونه بیماری باشه .


دو نوع قلمه ساقه داریم .

1) قلمه انتهایی 2) قلمه پاشنه دارقلمه انتهایی حدود 8 تا 10 سانت هست که از قسمت انتهایی و بالای ساقه انتخاب میشه و به وسیله چاقو تیز و یا قیچی باغبانی یک برش اریب درست زیر گره زده میشه . طبق تصویر بالا برگ های پایینی گیاه رو حذف کنید و اگر برگ های قسمت بالایی ساقه خیلی بزرگ باشه اون هارو به نصف اندازه خودش برسونید تا از تعرق و تبخیر اضافی کاسته بشه . 

قلمه بعضی از گیاهان گوشتی مثل آدنیوم رو باید 2 تا 3 روز قبل از کاشت کنار بزاریم تا قسمت انتهایی که برش خورده خشک بشه و بعد اقدام به کاشت کنیم .این عمل برای ایجاد کالوس و جلو گیری از پوسیده نشدن آنتهای گیاه انجام میشه . قلمه پاشنه دار :

ساقه جانبی ای به شمار میره که به همراه ساقه اصلی برداشته میشه . قسمت پایین قلمه که مسن تر هست رو باید با یه چاقوی تیز برش بدید . و مانند روش قلمه انتهایی برگ ها رو حذف کنید .

در بیشتر انواع قلمه ها بلافاصله بعد از برداشت باید قلمه کاشته بشه و در حالت کلی قلمه نباید در قسمت انتهایی شسته بشه و حتی 1 ساعت هم در جای خشک قرار بگیره . اگر نتونید تو همون لحظه عمل کاشت رو انجام بدین باید قلمه رو داخل آب و یا پارچه خیس قرار بدید .

یک روش دیگه هم هست که به اون قلمه قنداقه دار گفته میشه و در این روش قسمت کاملی از گیاه مسن به همراه قلمه باقی میمونه که در این روش ریشه دهی بهتر صورت میگیره .( تصویر پایین شماره 1 )
کاشت در گلدان :

یک گلدان سفالی که 15 سانتی متر قطر داشته باشه انتخاب کنید . سوراخ های انتهایی رو با یه توری پلاستیکی و یا سنگریزه پر کنید . بهترین محیط برای پرورش قلمه خاک باغچه به همراه مقداری شن هست و نیاز به افزایش کود به خاک نیست . در برخی موارد اضافه کردن کود باعث میشه که ریشه دهی کند تر بشه . از ورمی کولایت هم میتونید استفاده کنید که معمولا تو مغازه های فروش وسائل کشاورزی پیدا میشه . قلمه ها رو به صورت مورب به اندازه 1/3 داخل بستر قرار بدید . مراقب باشید که هیچ برگی داخل بستر دفن نشه . از هورمون سرادیکس هم میتونید برای ریشه دهی استفاده کنید ( برخی موارد ضروری هست) . بعد از کاشت با آبپاش گلدان را تا جایی که آب از ته گلدان بیرون بریزه آبیاری کنید . حالا قلمه ها رو به دور از نور خورشید و وزش باد به مدت 2 هفته قرار بدید و سپس کم کم ساعت قرار گیری گیاه در مقابل نور رو افزایش بدید . بعد از 1 ماه بیشتر ریشه ها شروع به رشد میکنه و بعد از گذشت 4 ماه میتونید عمل کود دهی رو انجام بدید . 

تعویض گلدان : 

این کار زمانی انجام میشه که قلمه به اندازه کافی ریشه و برگ داده باشه . یک گلدان مناسب انتخاب و کف اون رو با یه توری و یا سنگریزه بپوشونید . حالا گیاه رو از گلدان قبلی خارج و به طور کامل خاک اطراف ریشه رو بتکونید .

 مراحل تولید بونسای

بونسای به معنی کاشت گیاهان در گلدانهای کم عمق است . به این ترتیب که گیاه در گلدانهایی کم عمق با خاک کم و در شرایط محدود کننده از نظر رشد قرار میگیرد و با آرایش زیبا وتربیت صحیح به درختی مسن ولی کوچک تبدیل می شود. برای تحقق این هدف تمام قسمتهای گیاه اعم از ریشه ها، تنه، شاخه ها، میوه ها و گلها حایز اهمیت هستند.
برای پرورش یک بونسای دانستن علوم باغبانی، نوردهی، تغذیه، نیاز آبی و همچنین هرس شاخه، برگ و ریشه لازم است. در واقع با استفاده از روشهای خاص رشد گیاه را کم می کنند به طوری که به سلامت آن لطمه ای وارد نشود و هرس ریشه و برگ در فصل رشد باعث کاهش رشد شود . همچنین برای شکل دادن به گیاه با مرور زمان شکل دلخواه را به گیاه انتقال میدهند. تناسب درست بین اجزاء گیاه و همچنین تامین نیاز گیاه به پرورش یک بونسای سالم و زیبا کمک فراوانی میکند.
برای تهیه یک بونسای می توان دو مرحله ی اصلی را در نظر گرفت:
تغییر شکل درختی طبیعی که از نواحی کوهستانی یا دشت آورده ایم به درختچه های کوتاه
تربیت بونسای که منظور تکامل بخشیدن به شکل ظاهری است.

1. مرحله اول:
نهال مورد انتخاب باید در عین کامل بودن باید کوچک ، کوتاه ، دارای ریشه های قوی و طول عمر دراز باشد . باید در نظر داشت که تفاوت اساسی یک بونسای و یک درخت در یک باغ کوچکی و بزرگی آنهاست وگرنه بونسای از نظر شکل ظاهری فرق دیگری با درخت طبیعی ندارد.
قبل از شروع بهار گیاهی با شرایط ذکر شده انتخاب و آن را طوری از خاک بیرون می آوریم که مقداری از ریشه های فرعی وصل به ریشه ی عمودی(اصلی) گیاه باشد و گیاه را همراه خاک اطراف ریشه با ملایمت بیرون آورده تا خاک اطراف ریشه نریزد. گیاه را در ظرف مورد نظر می کاریم. بعد از ۲۰ روز جوانه های کوچکی خواهد داشت . هنگامی که جوانه های تازه به ارتفاعی نزدیک ۵/۲ میلی متر رسید آن را فشار می دهیم یا کلا قطع می کنیم. حدود ۲ الی ۳ هفته بعد یک یا سه جوانه تازه در کنار جوانه ی قطع شده شروع به رشد می کنند. این بار جوانه های تازه هرگز خیلی بلند نخواهند شد. پس فاصله ی بین شاخه کوتاه شده و برگ هایی رشد می کنند که از حد طبیعی کوچک تر است.
با نزدیکی فصل پاییز باید احتیاط های لازم را انجام داد که گیاه خشک نشود ، یخ نزند و مرتب در معرض دید خورشید قرار گیرد. درخت را در ماه فروردین بعدی باید دوباره به همان طریق اولی نشا کرد. دفعات نشاندن گیاه در ظرف دیگر بستگی به نوع درخت و سن آن دارد.

قرار دادن گیاه در ظرف دیگر دو فایده دارد:
درون ظرف پر از ریشه شده است و جای خالی برای رشد ریشه های تازه نیست . در هر انتقال حذف مقداری از ریشه ها و رویش ریشه های جدید باعث خواهد شد که مواد به مقدار لازم ( نه بیش از حد ) جذب کند و رشد نموده و از اندازه هایی که مورد نظر ماست بزرگتر نشود.
شاخ و برگ های زیادی را قطع می کنیم و این عمل موجب تعادل بین مواد جذب شده به وسیله ی ریشه ی گیاه و مقدار هوایی که توسط شاخ و برگ پس داده( فتوسنتز ) می شود ، می گردد.
۲ الی ۳ هفته طول می کشد که گیاه در محل جدید ریشه های محکمی بگیرد. هنگامی که ریشه ها محکم شد ، جوانه ها شروع به رشد می کنند. بعد از دو ماه که درخت به ظرفش منتقل شد تمام برگ های آن در مرکز ساقه باید با قیچی قطع گردد. باقیمانده ی برگ های ساقه به زودی پژمرده شده و می افتند این حالت برگ ریزان مصنوعی پاییزی است. دو یا سه هفته بعد شاخه ها و برگ های جدید از جوانه های تازه بیرون خواهند آمد. این شاخه و برگ ها کوچک می شوند و نتیجتا به بونسای شکل باشکوهی می دهند.

2. مرحله دوم :
تربیت بونسای است که به سه طریق می توان عمل کرد:

1. هرس کردن شاخه و برگ ها، که قبلا به آن اشاره شد.

2.  سیم بستن:
برای این که شکل دلخواه خود را به درخت بدهیم از سیم مسی استفاده می کنیم به این ترتیب که شاخه یا تنه را با دست و انگشتان به حالتی که مورد نظر است نگه می داریم. سیم را در جهت عقربه های ساعت به دور آن می پیچیم . شاخه های کوچک را برای ۲ تا ۳ ماه و شاخه های بزرگتر را برای ۳ الی ۴ ماه می توان سیم بست.

3. آویزان کردن شاخه:
به سادگی یک طناب یا نخ را به شاخه ی مورد نظر متصل و انتهای آن رابه جایی متصل می کنیم تا شاخه خمیدگی مورد نظر را پیدا کند.

ـ شرایط خاک:
تمیز باشد ، کود طبیعی نداشته باشد ، قابلیت نگهداری رطوبت را داشته باشد و پوک باشد.

ـ محل نگهداری :
در تمام سال آفتابی باشد ، در معرض هوا بوده ولی از بادهای شدید در امان باشد ، تمیز و دور از گرد و غبار باشد.

بونسای به معنی کاشت گیاهان در گلدانهای کم عمق است . به این ترتیب که گیاه در گلدانهایی کم عمق با خاک کم و در شرایط محدود کننده از نظر رشد قرار میگیرد و با آرایش زیبا وتربیت صحیح به درختی مسن ولی کوچک تبدیل می شود. برای تحقق این هدف تمام قسمتهای گیاه اعم از ریشه ها، تنه، شاخه ها، میوه ها و گلها حایز اهمیت هستند.
برای پرورش یک بونسای دانستن علوم باغبانی، نوردهی، تغذیه، نیاز آبی و همچنین هرس شاخه، برگ و ریشه لازم است. در واقع با استفاده از روشهای خاص رشد گیاه را کم می کنند به طوری که به سلامت آن لطمه ای وارد نشود و هرس ریشه و برگ در فصل رشد باعث کاهش رشد شود . همچنین برای شکل دادن به گیاه با مرور زمان شکل دلخواه را به گیاه انتقال میدهند. تناسب درست بین اجزاء گیاه و همچنین تامین نیاز گیاه به پرورش یک بونسای سالم و زیبا کمک فراوانی میکند.
برای تهیه یک بونسای می توان دو مرحله ی اصلی را در نظر گرفت:
تغییر شکل درختی طبیعی که از نواحی کوهستانی یا دشت آورده ایم به درختچه های کوتاه
تربیت بونسای که منظور تکامل بخشیدن به شکل ظاهری است.


منمنمنمن


|
امتياز مطلب : 0
|
تعداد امتيازدهندگان : 0
|
مجموع امتياز : 0


مطالب مرتبط با اين پست
مي توانيد ديدگاه خود را بنويسيد


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه:
قدرتمند ترین پکیج رپورتاژ و بک لینک

منوي کاربري


عضو شويد


نام کاربری
رمز عبور

:: فراموشي رمز عبور؟

عضويت سريع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری
نويسندگان
خبرنامه
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شودتبلیغات متنی
چت باکس

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)
ساخت وبلاگ
اپلود عکس
آپلود عکس با لینک مستقیم
دانلود سریال ایرانی طنز
خرید ساعت مچی
هاست ارزان | خرید هاست
طراحی سایت در تبریز
دانلود رمان

خرید کانکس مسکونی
کسب درآمد اینترنتی
چت روم
ثبت شرکت
ثبت شرکت در کرج
خرید بک لینک ارزان
طراحی سایت در کرج
چت روم
قاصدون

خرید ژل امیزشی
دانلود رمان عاشقانه
تایتان چت
دانلود فیلم ایرانی با لینک مستقیم
جملات زیبا از بزرگان | جملات مفهومی
دانلود کلیپ خارجی
اخبار حوادث
مجله زیبایی بانوان
مجله اینترنتی مد
والپیپر های زیبا
دانلود فیلم ایرانی
دانستنی های پزشکی
جملات عاشقانه | عکس های عاشقانه
انجم تفریحی حد و حدود
اس ام اس مناسبتی
دانلود برنامه آشپزی اندروید
دانستنی های جنسی | آموزش روابط زناشویی
مجله تفریحی و سرگرمی
جملات عارفانه | جملات درمورد خدا
دکوراسیون داخلی ایرانی
دانلود آهنگ ایرانی غمگین
دانلود نرم افزار اندروید جدید
مجله تفریحی سرگرمی خر تو خر
آموزش طراحی سایت
دانلود بازی اندروید دخترانه
قران انلاین
طراحی سایت در تبریز
دانلود آهنگ ایرانی
سایت تخصصی ماشین
آبادان نیوز
الوان وب
دانلود اهنگ جدید
چت روم
بیت کوین
چت روم
گالری مدل لباس کودک
فال و طالع بینی
زیست پلاس - مرجع جامع کنکوریها
دانلود آهنگ جدید ایرانی
خرید ساعت کاسیو
علی چت
جوک 19
پایگاه خبری سهامدار نیوز
وایبر سافت
آنتیک موزیک
مجله تفریحی غزاله چت
مجله سرگرمی آلاله چت
خدمات بلاگ | url shortener service
خرید بک لینک
دانلود عکس متن دار با کیفیت HD
مجله تفریحی سرگرمی فانیا
دانلود موزیک پاپ ایرانی
مجله اتو چت
رویا طرح
زرنا نیوز
مجله امگا چت
طنز بازار
شلیل چت
پورتال محیا چت
درهاج چت
چت ایمیل

اف سی بی چت
ابتین چت
مکس نیوز
گلچین 98
مجله فان گپ
پورتال ماهان چت
چت تاپ
نانسی چت
نوز چت
شیدا چت
بزرگترین سایت مرجع ماشین
چت نشین
سلکت موزیک | دانلود آهنگ پاپ
شطرنج اراک
دروغ چت
فروش محصولات ورزشی | ایران پولار
سایت پیچک چت
اسکای پاتوق
افسون چت
محبت چت
سایت تفریحی 200 لاو
باکس نیوز
مجله پارسا گپ
دانلود فیلم و سریال
نوا گیم - دانلود بازی کامیپوتر کم حجم
پی فور فیلم
دانلود والپیپر
جدیدترین عکس های هنرمندان و مد لباس

چت ققنوس
آرال چت
همراه چت
ماه پری چت
بهاره چت
تفریحی چت
پارسینا چت
بروز موزیک
آبنباتی چت
تمدن ها
برترین ها
شارژ0
خونه تو
عشق اول چت
نانو چت
هیدن چت
چت نت
سیاهی چت
کوه چت
رهام چت
چت نو
عشق ابدی
فروشگاه اینترنتی
او موزیک
دانلود کلیپ جدید | عکس خفن
چت ماتیار
پورتال با ما
آنیلا چت
پورتال رومنا
فور چت
دانلود رایگان
آزران دانلود
دانلود فیلم و سریال
پرنس چت
فرار چت
پورتال آرمین
پارسینا چت
پورتال همدان
چت تاپ ناب
فروش بک لینک
تهران روم
تاپ رمان
پورتال برف
سایت ره گوی
قالب وبلاگ

http://www.saclongchamp--pascher.fr/
http://buyviagransa.com/